ITF CHALLENGERS / FUTURES TOURNAMENT RESULTS   
$15K New Zealand F2 Futures (Hard I)
North Shore, Auckland, New Zealand, 21 - 27 Feb 2005
Site : The More FM Tennis Centre
Official Website : New Zealand Tennis
Qualifying
First Round
1-THOMSON Clinton AUS vs Bye
WITOONPANICH Bhee THA d. MULQUEENEY Nick NZL 6-1,6-2
2-DALODOM Anuwat THA vs bye
HARADA Masaki JPN d. YANG Yung-Hsien NZL 6-0,6-0

KIM Sun-Yong Jr. KOR d. WINNARD Scott NZL 6-2,6-1
MCDOUGALL Aaron NZL d. LANGTON Juan SAM 6-2,7-5
YI Chu-Huan TPE d. TURNER Andrew NZL 6-4,7-5
KORCH Alex CAN d. WIKANTA Andre INA 6-0,6-0

DANIELL Marcus NZL d. AUGUST Kyle NZL 6-7(7),6-3,6-0
GERDIN Goran SWE d. NEUBERT Matthias GER 6-4,6-2
MARKOVICHMarinNZL d. IVANKOVIC Bozidar CHI 6-3,7-5
WC-RADINOVICH Rade NZL d. JACOBE Cyril VAN 6-3,6-2

STAPP Ben AUS d. GIBBES Simon NZL 6-0,6-2
BAUDINET Brett COK d. MUSTARD Brock NZL 3-6,6-2,6-0
TURNER Nick NZL d. KLINTCHAROV Victor NZL 6-2,6-0
BRAUN Steven AUS d. STAUB Adam NZL 6-3,4-6,6-1

Final Qualifying Round
WITOONPANICH Bhee THA d. 1-THOMSON Clinton AUS 6-2,6-7(4),6-2
2-DALODOM Anuwat THA d. HARADA Masaki JPN 6-3,6-1
KIM Sun-Yong Jr. KOR d. MCDOUGALL Aaron NZL 6-1,6-2
YI Chu-Huan TPE d. KORCH Alex CAN 6-4,6-3
DANIELL Marcus NZL d. GERDIN Goran SWE 6-3,6-4
WC-RADINOVICH Rade NZL d. MARKOVICHMarinNZL 7-5,6-2
STAPP Ben AUS d. BAUDINET Brett COK 6-4,6-0
TURNER Nick NZL d. BRAUN Steven AUS 6-0,6-1
---------------------------------------------------------------------------------------
Main draw
First Round
NIELSEN Mark NZL d. 1-MAZARAKIS Vasilis GRE 3-0 Ret.
SAKAI Toshiaki JPN d. Q-RADINOVICH Rade NZL 6-0,6-2
THOMPSON Adam NZL d. Q-DALODOM Anuwat THA 6-2,6-4
5-IWABUCHI Satoshi JPN d. SATO Hiroyasu JPN 6-1,6-4

4-FRUTTERO John-Paul USA d. Q-YI Chu-Huan TPE 6-4,3-6,6-2
Q-TURNER Nick NZL d. YU Hiu-Tung HKG 6-4,1-6,6-4
OGAWA Atsuo JPN d. WC-STATHAM Oliver NZL 6-1,6-3
8-LIPSKY Scott USA d. STATHAM Jose "Rubin" NZL 6-1,6-4

Q-STAPP Ben AUS d. 6-SUGIYAMA Norikazu JPN 6-4,6-0
IM Kyu-Tae KOR d. SAYER Martin HKG 6-2,6-1
ARIMOTO Naoki JPN d. Q-WITOONPANICH BheeTHA 6-1,6-3
3-HEMMES Fred Jr. NED d. JUN Woong-Sun KOR 6-7(4),6-4,6-2

7-HARTMAN Alexander SWE d. WC-PRENTICE Matthew NZL 6-4,6-4
WC-KING-TURNER Dan NZL d. MIYAZAKI Yasuo JPN 6-3,6-2
Q-KIM Sun-Yong Jr. KOR d. WC-STARK Matthew NZL 6-2,6-3
2-OP DER HEIJDE Melvyn NED d. Q-DANIELL Marcus NZL 6-3,6-0

Second Round
NIELSEN Mark NZL d. SAKAI Toshiaki JPN 6-3,6-3
5-IWABUCHI Satoshi JPN d. THOMPSON Adam NZL 6-1,5-7,7-6(3)
4-FRUTTERO John-Paul USA d. Q-TURNER Nick NZL 7-6(3),6-1
8-LIPSKY Scott USA d. OGAWA Atsuo JPN 6-2,6-3

IM Kyu-Tae KOR d. Q-STAPP Ben AUS 6-3,6-3
3-HEMMES Fred Jr. NED d. ARIMOTO Naoki JPN 6-2,6-1
7-HARTMAN Alexander SWE d. WC-KING-TURNER Dan NZL 6-4,3-6,6-3
2-OP DER HEIJDE Melvyn NED d. Q-KIM Sun-Yong Jr. KOR 6-4,7-5

QF
5-IWABUCHI Satoshi JPN
d. NIELSEN Mark NZL 6-2,6-3
4-FRUTTERO John-Paul USA d. 8-LIPSKY Scott USA 6-3,6-4

IM Kyu-Tae KOR d. 3-HEMMES Fred Jr. NED 6-4,6-3
7-HARTMAN Alexander SWE d. 2-OP DER HEIJDE Melvyn NED 7-6(2),6-4

SF
4-FRUTTERO John-Paul USA d.
  5-IWABUCHI Satoshi JPN 6-2,7-6(2)
7-HARTMAN Alexander SWE d. IM Kyu-Tae KOR 4-6,7-6(4),6-4


Final
7-HARTMAN Alexander SWE d. 4-FRUTTERO John-Paul USA
7-6(5),7-5
----------------------------------------------------------------------------------
Double
First Round
MIYAZAKI Yasuo/SATO Hiroyasu (JPN) d. 1-HARTMAN Alexander/LIPSKY Scott (SWE/USA) 6-2,7-6(4)
WC-STATHAM Oliver/TURNER Andrew (NZL) d. WC-AUGUST Kyle/DANIELL Marcus (NZL) 6-3,6-3

4-NIELSEN Mark/PRENTICE Matt (NZL) d. ARIMOTO Naoki/OGAWA Atsuo (JPN) 6-1,5-7,6-3
KING-TURNER Dan/STATHAM Jose "Rubin" (NZL) d. DALODOM Anuwat/KORCH Alex (THA/CAN) 6-0,6-4

KIM Sun-Yong Jr./YI Chu-Huan (KOR/TPE) d. SAYER Martin/YU Hiu-Tung (HKG) 6-3,6-2
3-SUGIYAMA Norikazu/THOMPSON Adam NZL d. Q-HARADA Masaki/JACOBE Cyril(JPN/VAN) 6-7(4),6-0,6-3

STAPP Ben/THOMSON Clinton (AUS) d. WC-MARKOVICH Marin/STARK Matthew (NZL) 6-4,6-4
IM Kyu Tae/JUN Woong-Sun (KOR) d. 2-HEMMES Fred/OP DER HEIJDE Melvyn (NED) 6-3 Ret.

QF
MIYAZAKI Yasuo/SATO Hiroyasu (JPN) d. WC-STATHAM Oliver/TURNER Andrew (NZL) 6-2,6-7(0),6-3
4-NIELSEN Mark/PRENTICE Matt (NZL) d. KING-TURNER Dan/STATHAM Jose "Rubin" (NZL) 7-5,6-2

KIM Sun-Yong Jr./YI Chu-Huan (KOR/TPE) d. 3-SUGIYAMA Norikazu/THOMPSON Adam NZL 6-3,1-0 Ret.
STAPP Ben/THOMSON Clinton (AUS) d. IM Kyu Tae/JUN Woong-Sun (KOR) 6-3,6-4

SF
4-NIELSEN Mark/PRENTICE Matt (NZL)  d.
MIYAZAKI Yasuo/SATO Hiroyasu (JPN) 7-5,6-3
STAPP Ben/THOMSON Clinton (AUS) d. KIM Sun-Yong Jr./YI Chu-Huan (KOR/TPE) 6-3,3-5 Ret.

Final
4-NIELSEN Mark/PRENTICE Matt (NZL)  d.
 STAPP Ben/THOMSON Clinton (AUS) 6-2,7-6(4)
since : 18 May 2003
This is my private website running information for supporting Thai players, in no way related to them and their agents.
If you have any comment / questions please contact jiro@ksc.th.com
Copyright © jirobkk 2003 - 2009. All Right Reserved.